Jest to najczęściej zadawane pytanie przy pierwszym kontakcie z rzeczoznawcą majątkowym. Nie istnieje cennik urzędowy dotyczący usług szacowania nieruchomości. Wynagrodzenie za sporządzenie wyceny nieruchomości jest uzgadniane pomiędzy zleceniodawcą, a rzeczoznawcą majątkowym. Powinna je określać umowa między mini zawarta. Na jego wysokość decydujący wpływ na nakład pracy, jaki rzeczoznawca poświęci na sporządzenie wyceny. Wynagrodzenie to nie zależy od wartości nieruchomości.
Wartość rynkowa nieruchomości to pojęcie ekonomiczno-prawne. Według założeń ma odwzorowywać cenę konkretnej nieruchomości, możliwą do uzyskania na konkretnie oznaczonym (co do czasu i miejsca) rynku. Wartość ta jest odmiennie definiowana w różnych przepisach prawa. Rzeczoznawca majątkowy sporządzając operat szacunkowy wartości nieruchomości opiera się o art. 151 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 o gospodarce nieruchomościami
Uprawnionym do sporządzania wycen nieruchomości jest rzeczoznawca majątkowy. Rzeczoznawcą majątkowym jest osoba fizyczna posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości wydane w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Rzeczoznawca majątkowy dokonuje określania wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością.